Pasta med bacon og ostesaus

Jeg har aldri vært en pastajente utenom når jeg er i Italia på besøk hos fam og venner og får servert et lekkert måltid med pasta og deilig vin. Min favorittpasta er nok frutti di mare, ekte romersk spaghetti carbonara med egg og pecorino ost, eller en superdigg Ragù alla Bolognese. Altså Bolognese. Bolognese er ikke slik man får den her hjemme, den skal lages av gressforet okse og serveres med brodo/kraft og pasta. Når jeg tenker meg om finnes det et hav av deilige pastaretter alt ettersom hvilken region man befinner seg i.

Uansett, i denne retten har jeg tatt utganspunkt i en carbonara med fløte.

Dette trenger du

Spørstekt bacon i terninger

Stekt squash i terninger

Konjac/shiratakinudler. Kjøpes på asiatisk butikk, helsekost eller Tights.no

2 terninger kylling eller grønnsaksbuljong

Valgfri ost. Jeg har brukt lokale oster samt blåmuggost

Fløte

1-2 eggeplommer

Fresk basilikum

1 revet hvitløksbåt

Revet muskatnøtt

Salt og pepper etter smak

Kaldpresset olivenolje

Trøffelolje om ønskelig

Fremgangsmåte

Stek bacon og squash sammen med hvitløk i litt olivenolje. Sett til side.

Kok opp vann sammen med buljong og litt salt. Skyll nudlene godt under kaldt vann og ha dem i kokevannet. La nudlene trekke under lokk. De skal ikke koke.

Ha ønsket mengde fløte i en gryte og gi det et oppkok under omrøring. Tilsett valgfri ost, jeg har brukt ca 1,5 til 2 never revet ost. Smak til med blåmuggost om ønskelig.

Hell baconfett fra stekepannen oppi sausen og rør det godt inn.

La sausen putre på svak varme til den tykner. Smak til med salt, pepper og litt revet muskatnøtt. Husk å røre godt om slik at sausen ikke svir seg. Sett sausen til side og la sausen avkjøle seg i ca 5-7 min.

Visp sammen eggeplommer. Tilsett eggeplommer i sausen og visp godt slik at det ikke dannes klumper!

Hell kokevann av nudlene og la de renne av i en sil til vannet har fordampet.

Gi sausen et oppkok under stadig omrøring til sausen blir ekstra tykk.

Fordel nudler på en tallerken og tilsett ostesaus. Topp med bacon, litt trøffelolje, revet ost og basilikum. Du kan selvfølgelig blande sammen bacon og ostesaus og ha det over pastaen, eller blande alt oppi gryten, men blander man pasta sammen med alt kan man ende opp med en tynn saus. Hvem vil ha tynn ostesaus 😉

Buon Appetito 😛

Følg meg gjerne på Facebook og Instagram for inspirasjon til en sunn hverdag. Legg gjerne igjen en kommentar hvis du tester ut oppskriften mine 🙂

Publisert av

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s